Събития Маратон на четенето стартира от библиотека Родина в 7:30 ч на 23 април

Маратон на четенето стартира от библиотека Родина в 7:30 ч на 23 април

Неделя, 18 април 2010 г., 18:33

Библиотека Родина инициира за пета поредна година 24-часов Маратон на четенето, който е част от Националната програма Четяща България и е посветен на 23 април - Международен ден на книгата и авторското право. Кампанията в Стара Загора се осъществява с подкрепата на общинската администрация и е под патронажа на кмета проф. Светлин Танчев.

Инициативата е част от програмата на библиотека Родина за честване на 150 години от създаването й, пише вестник Национална бизнес поща.
Община Стара Загора и библиотека Родина призовават всички училища и неправителствени организации, културните институти и съюзи, клубове, медии и редакции; малки и големи фирми; поети и писатели, журналисти, художници, артисти, учени и граждани да се включат със свои инициативи или да вземат участие в организираните прояви на Петия 24-часов маратон на четенето в Стара Загора, който ще стартира в 7:30 часа на 23 април от библиотека Родина. На всеки час щафетата ще се предава между сцените домакини на събитията - библиотеки, училища, детски градини, домове, клубове, институти, организации, бизнес офиси, издателства, редакции и книжарници - до 7:30 часа на 24 април, казва Слава Драганова, директор на библиотека Родина.

Ако приемете поканата ни за участие със собствена инициатива, молим да ни информирате до 21 април (сряда) за мястото, часа и темата на проявите, които ще организирате, на тел. 042/ 623 855, 603 950; на GSM: 0884 477 901 - Захарина Костова, 0884 477 919 - Мима Атанасова, или на е-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. , за да станат част от националната програма Четяща България и да бъдат анонсирани чрез медийните  партньори - ТВ Стара Загора, Радио Стара Загора, в. Национална бизнес поща, в. Старозагорски новини; чрез сайта на библиотека Родина www.rodina-bg.org и сайта на Община Стара Загора www.city.starazagora.net.

Документирайте вашето събитие и изпратете снимки в библиотека Родина - Стара Загора, бул.Руски 17, или на e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. . Резултатите от Маратона в община Стара Загора ще бъдат илюстрирани на сайта на библиотеката.

НА 23 АПРИЛ (ПЕТЪК) ВИ КАНИМ ДА ПРИСЪСТВАТЕ ИЛИ ДА ВЗЕМЕТЕ УЧАСТИЕ В:

  • Хепанинг пред книжарница Хеликоиот 11 до 18 часа с книга с участието на обичани автори:
  • В царството на приказките с участието на детската писателка Величка Настрадинова (11:00)
  • Представяне на ИК Кръгозор и книгите й за деца и тийнейджьри (14:30 ч.)
  • Как да станеш разбивачка на сърца? Отговорът - директно от Юлка Спиридонова - Юлка и новия й тийнроман Графиня Батори (национална премиера -15:00 ч.)
  • Нарисувай любим герой от приказките; Литературни игри и викторини за деца и възрастни с много награди - от 11:00 до 18:00 ч.
    *  Представяне на Бистра Джонсън и книгите й Тракийска принцеса и Приказки от бъдещето - 16:00 ч., Регионален исторически музей - Стара Загора (антична улица)
    *   Представяне на Петър Чухов и стихосбирката му Три на издателство Жанет 45 - 17:00 ч., къща музей Гео Милев
    *  За първи път в Стара Загора с подкрепата на клуб Бялата ръкавица към арт център Алтера, София, Трубадурски двубой между поетите Мария Донева и Владо Любенов. Секунданти: Христо Карастоянов и Габи Генчева. -18:30 ч., РИМ (антична улица)
    * Нощен маратон на четенето - от 23:00 ч. (23 април) до 7:30 ч. (24 април) във фоайето на библиотека Родина

В чест на 23 април и 24 май - Ден на славянската писменост и култура, библиотека Родина и медийните й партньори обявяват кампания Дари книга на библиотеката - училищната, читалищната, регионалната, със срок 23 април - 31 май 2010 г.

 

ПЕТИ МАРАТОН НА ЧЕТЯЩИТЕ ХОРА
Стара Загора, 19 - 24 април 2010

Под патронажа на проф. Светлин Танчев

Събитието се посвещава на 150 години от създаването на библиотека „Родина”. Осъществява се с подкрепата на Асоциация българска книга – ИК „Кръгозор”, ИК „Хермес”, издателство „Слънце”, книжарници „Хеликон”, „Пингвините” и клуб „Бялата ръкавица” при арт център „Алтера”, София.

ПРОГРАМА

В четенията с деца и ученици се включват представители на общинската администрация, поети, писатели и библиотекари, студенти на Тракийския университет, актьорите Елена Азалова, Иван Калешев, Галя Александрова, Диана Найденова и др. от Драматичен театър "Гео Милев", Детски клуб „Приятели на книгата” при библиотека „Родина”, женско дружество „Гергана”...

 

 

 

 

 

 

19 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13:30 – 14:30 ч.

 

Клуб на пенсионера и библиотечен филиал „Августа Траяна”

 

Четат: „Стара Загора - 8000 години. Раждането на Европа”.

 

 

 

 

 

21 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13:00 ч.

 

НЧ „Пробуда” и

Клуб на пенсионера,

с. Горно Ботево

 

„Пазачите на розите”. Разкази на местната авторка Мариана Кирова четат жителите на с. Горно Ботево.

 

 

 

 

 

22 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00 ч.

 

НЧ „Христо Ботев”,

Старозагорски минерални бани

 

С разказите на Чудомир „Под шарената черга” и „Нашенци” – четат читалищни дейци, самодейци и кметската администрация.

 

 

 

 

 

22 - 23 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Регионален исторически музей

 

Национална научна конференция "Личността в историята".

 

 

 

 

 

23 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7:30 ч.

 

 

Библиотека „Родина”

 

Откриване на 24-часовия Маратон на четящите хора.

 

 

 

 

 

Пътуващ маратон

 

ОУ „Паисий Хилендарски”

 

„Моята красива България”. Верижно четене на второкласниците в автобуса, на път за Стара планина.

 

 

 

 

 

7:30 –

19:00 ч.

 

СОУ „Максим Горки”

 

Училищен маратон в Маратона. Чете се през целия ден по 15 мин. от всеки час – философски трактати, откъси от любими произведения в оригинал – на роден език, на руски, испански, френски, английски и немски.

 

 

 

 

 

7:30 –

8:30 ч.

 

Природоматема-

тическа гимназия „Гео Милев”

 

Учениците от 5 – 7 клас четат любопитни факти от историята на Земята.

 

 

 

 

 

7:30 –

8:00 ч.

 

V ОУ „Митьо Станев”

 

 

„Ще ти прочета от любимата си книга” – чете 5 „а” клас.

 

 

 

 

 

7:45 ч.

 

СОУ „Георги Райчев”

 

„Препоръчвам ти:...” – 5-те класове четат откъси от любими книги.

 

 

 

 

 

8:00 ч.

 

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”

 

V „в” клас чете приказките за Хитър Петър.

 

 

 

 

 

8:00 –

8:40 ч.

 

ІХ ОУ ”Веселин Ханчев”

 

”В света на българските народни приказки” – четат децата от 3-те класове.

 

 

 

 

 

8:00 –

9:50 ч.

 

ХІ ОУ ”Николай Лилиев”

 

”Битът и душевността на предосвобожденския българин, разкрит в най-българската книга „Под игото” – четат децата от 6-те класове.

 

 

 

 

 

8:00 –

10:25 ч.

 

СОУ „Васил Левски”

 

Басните на Лафонтен – маратон в Маратона на всички 2-ри класове.

 

 

 

 

 

8:00 –

12:00 ч.

 

СОУ „Железник” –в Мултимедийна зала, на открито в английските дворове на училището и във физкултурния салон

 

Маратон в маратона. Учениците от 2 – 4 клас четат откъси от любими произведения.

 

 

 

 

 

8:30 ч.

 

ЦДГ "Детски рай"

 

Деца четат на деца любими приказки – с участието на клуб „Приятели на книгата” при библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

8:30 –

10:00 ч.

 

НЧ „Отец Паисий”,

кв. Зора

 

„Книжко моя сладкодумна” – четене на най-българските приказки, разкази и на стихове за България с децата от 1 – 4 клас на ОУ „Зора”.

 

 

 

 

 

8:30 –

10:00 ч.

 

Начално училище –

кв. Зора

 

„Како, батко – прочети ми книжка”. Деца четат на децата в предучилищната група.

 

 

 

 

 

8:30 –

11:00 ч.

 

Х ОУ „Св. св. Кирил и Методий”

 

„От приказка в приказка и от басня в басня” – деца от клуб „Приятели на книгата” при филиал „Д. Благоев” на библиотека „Родина” четат с децата от 1 – 4 клас.

 

 

 

 

 

8:30 –

13:00 ч.

 

ЧОУ „Елин Пелин”

 

Маратон в маратона. Верижно четене във всички класове на училището – африкански приказки, разкази за народни обичаи, приказки от Ангел Каралийчев и Братя Грим, поезия от български автори, Бай Ганьо и Малкият принц.

 

 

 

 

 

8:30 –

17:00 ч.

 

Библиотека на

НЧ „Св. Климент Охридски”

 

Маратон в Маратона с НУ „Димитър Благоев”.

 

 

 

 

 

8:40 ч.

 

СОУ „Георги Райчев”

 

„С любимия роман на българина”, 9-те класове четат „Под игото”.

 

 

 

 

 

8:50 ч.

 

І ОУ ”Георги Бакалов”

 

”В света на балканските народни приказки” – четат децата от 4 „а” и 4 „б” клас.

 

 

 

 

 

8:50 –

9:30 ч.

 

ОУ „Паисий Хилендарски”

 

„С приключенията на Том Сойер” - четат децата от 3-те класове.

 

 

 

 

 

9:00 ч.

 

ЦДГ „Звездица”

 

„От приказка в приказка” с актрисата Галя Александрова и деца от клуб „Приятели на книгата” при библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

9:00 ч.

 

НЧ „Пробуда” и ОУ „Христо Ботев”,

с. Загоре

 

Със стиховете на Никола Вълков, местен автор.

 

 

 

 

 

9:00 –

10:00 ч.

 

Частна занималня „Болеро”

 

Да четем заедно откъси от любими произведения.

 

 

 

 

 

9:00 –

10:00 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

4 „а”, „б” и „в” клас четат „Емил от Льонеберя” от Астрид Линдгрен.

 

 

 

 

 

9:00 –

11:50 ч.

 

V ОУ „Митьо Станев”

 

 

„От приказка в приказка” – четат децата от 5 „б”, „в” и „г” клас.

 

 

 

 

 

9:10 –

9:50 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

2 „а” и „б” клас четат български народни приказки.

 

 

 

 

 

9:30 –

10:00 ч.

 

ЦДГ „Райна Княгиня”

 

Деца четат на деца любими приказки – с участието на клуб „Приятели на книгата” при библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

9:30 –

10:20 ч.

 

ІХ ОУ „Веселин Ханчев”

 

3 „а”, 4 „а” и 4 „б” клас четат „Приключенията на Том Сойер”, 4 „а” и „б” клас -  „Емил от Льонеберя”.

 

 

 

 

 

9:30 –

10:30 ч.

 

СДГ № 10 „Светлина”

 

Карнавал на открито „Съкровищница на приказките”.

 

 

 

 

 

10:00 ч.

 

НЧ „Васил Левски”,

с. Бъдеще

 

Членовете на читалището четат за живота и делото на патрона си – Васил Левски.

 

 

 

 

 

10:00 ч.

 

ЦДГ „Зорница”

 

„От приказка в приказка” с актрисата Галя Александрова и деца от клуб „Приятели на книгата” при филиал „Августа Траяна” на библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

10:00 ч.

 

НЧ „Отец Паисий”,кв. Зора – в ЦДГ „Люляк”

 

„Ще пораснем по-добри” – драматизация на приказката „Под гъбката” с децата от І група; разказване по картинките на „Маша и мечока” с децата от ІІ група.

 

 

 

 

 

10:10 ч.

 

 

ПГ по облекло и хранене

 

От старозагорските поети, под надслов: „За да останеш, за да си потребен” – четат учители в учителската стая на училището.

 

 

 

 

 

10:30 ч.

 

ОУ „Паисий Хилендарски”

 

„В чудния свят на приказките” – четат малките първокласници.

 

 

 

 

 

 

10:30 ч.

 

ОУ „Паисий Хилендарски”

 

„Страната на вълшебствата” – четат 4-те класове.

 

 

 

 

 

10:30 ч.

 

НЧ „Димитър Наумов – 1908”, с. Преславен

 

Читалищни дейци и децата от местното у-ще „Бойчо Русев” четат любими откъси от книги.

 

 

 

 

 

10:50 – 11:30 ч.

 

ІХ ОУ „Веселин Ханчев”

 

3 „б” клас чете „Приключенията на Том Сойер”.

 

 

 

 

 

11:00 –

18:00 ч.

 

Пред книжарница ”Хеликон”

 

„Хепанинг с книга”. Маратон на четенето с участието на деца, тийнейджъри, поети, писатели, артисти и граждани. Срещи с автори, литературни викторини, рисуване на любими герои, изложби...

 

 

 

 

 

11:00 ч.

 

Пред книжарница „Хеликон”

 

„Хепанинг с книга”: Празнично карнавално шествие на децата от СДГ № 10 „Светлина” и среща с пловдивската детска писателка Величка Настрадинова.

 

 

 

 

 

11:00 ч.

 

Детски отдел,

Библиотека „Родина”

 

„Моят най-голям приятел – книгата!” – литературна викторина с участниците в клуб „Приятели на книгата”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00 ч.

 

с. Могила

 

 

„От Могила с любов”. Читалищните самодейци четат в пенсионерския клуб.

 

 

 

 

 

11:00 – 13:00 ч.

 

НЧ „Пробуда - 1928”, с. Сулица

 

 

„Книгата прави човека крилат” – четене на откъси от любими произведения.

 

 

 

 

 

11:30 ч.

 

Помощно училище „Любен Каравелов”

 

„Във вълшебния свят на приказките”

 

 

 

 

 

11:30 ч.

 

ОУ „Отец Паисий”,

с. Калояновец

 

„Във вълшебния свят на приказките”. Децата от началната степен четат приказките на Братя Грим на предучилищната група.

 

 

 

 

 

11:30 ч.

 

СОУ „Георги Райчев”

 

„Колкото повече, толкова повече” – децата от 1 - 4 клас четат „Мечо Пух”.

 

 

 

 

 

11:30 – 12:30 ч.

 

ДОДЛРГ „Мария Терезия”

 

 

Среща с нашумялата детска писателка Юлия Спиридонова – Юлка.

 

 

 

 

 

12:00 ч.

 

ОУ „Кирил Христов”

 

„На маратон с Патиланци” – четат децата от 3 „а” и „б” клас.

 

 

 

 

 

12:10 ч.

 

ХІ ОУ ”Николай Лилиев”

 

„Ще ти прочета от любимата си книжка” – четат децата от 3 „а” клас.

 

 

 

 

 

12:30 ч.

 

СОУ „Георги Райчев”

 

Разказите на Йордан Йовков и Елин Пелин четат учениците от 7-те класове.

 

 

 

 

 

12:30 – 13:30 ч.

 

Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия

 

Първокурсниците четат в училищната библиотека Летописната книга на училището.

 

 

 

 

 

12:30 – 13:30 ч.

 

V ОУ „Митьо Станев”

 

 

Среща с детската писателка Юлия Спиридонова – Юлка.

 

 

 

 

 

13:00 ч.

 

Парк „Методий Кусев”,

на „Жабките”

 

„С Кака Ани в света на приказното царство” – четене на открито.

 

 

 

 

 

13:00 ч.

 

СОУ „Христо Смирненски”

 

„С отворени очи към книгата” – верижно четене на сборна група от начална, прогимназиална и гимназиална степен.

 

 

 

 

 

13:00 ч.

 

ХІІ ОУ „Георги Гърбачев”,
актова зала

 

„От книга в книга”, с участието на ученици от 6 – 8 клас.

 

 

 

 

 

13:00 –

13:40 ч.

 

V ОУ „Митьо Станев” – в двора на училището

 

„Моят любим автор е ...” – четат учениците от всички 3-ти класове.

 

 

 

 

 

13:00 – 14:00 ч.

 

Пенсионерски клуб, с. Сулица

 

 

Самодейци и читатели на библиотеката четат творби на местните автори Витка Филипова (с. Сулица), Стойчо Маджарски (с. Казанка) и Нейчо Нейчев (с. Остра могила).

 

 

 

 

 

13:00 –

16:30 ч.

 

V ОУ „Митьо Станев”

 

 

Артистичен прочит на приказка с жури и награди – участват всички 4-ти класове.

 

 

 

 

 

13:30 ч.

 

СОУ ”Васил Левски”

 

„С приключенията на Лукчо” – четат децата от 3 „в” и „г” клас.

 

 

 

 

 

13:30 –

14:20 ч.

 

ІІ ОУ „Петко Р. Славейков”

 

„При нас е весело” – децата от 3 „в” и „г” клас четат „Патиланци”.

 

 

 

 

 

13:35 – 14:45 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

„Романът на Яворов” от Михаил Кремен, чете ІХ „в” клас.

 

 

 

 

 

14:00 ч.

 

ХІ ОУ ”Николай Лилиев”

 

Деца от 4 „а”, „б” и „в” клас четат откъси от любими детски книги.

 

 

 

 

 

14:00 ч.

 

Училище за идеи при ХІ ОУ „Николай Лилиев” – клуб „Приятели на книгата”

 

„Това е моята любима книга – прочети я и ти!”

 

 

 

 

 

14:25 - 15:15 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

„Със стиховете на възрожденците” – четат 10 „в” и 10 „г” клас.

 

 

 

 

 

14:30 ч.

 

Пред книжарница „Хеликон”

 

В „Хепанинг с книга” – представяне на детско-юношеската продукция на ИК „Кръгозор”.

 

 

 

 

 

15:00 ч.

 

Пред книжарница „Хеликон”

 

Национална премиера на новия роман за тийнейджъри „Графиня Батори” от Юлия Спиридонова – Юлка и среща с авторката.

 

 

 

 

 

15:00 – 17:00 ч.

 

НЧ „Изгрев”,

с. Кирилово

 

Читатели на библиотеката (деца и възрастни) четат текстове от любими произведения.

 

 

 

 

 

15:10 ч.

 

СОУ „Васил Левски”

 

„С Алиса в страната на чудесата” – четат децата от 3 „а” клас.

 

 

 

 

 

15:25 – 16:15 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

Учениците от 10 „а” клас четат „Българи от старо време”.

 

 

 

 

 

15:30 ч.

 

ЦДГ 17 „Знаме на мира”

 

„Деца четат на деца” – с участието на клуб „Приятели на книгата” на филиал „Д. Благоев” при библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

15:30 ч.

 

СОУ „Васил Левски”

 

„С приключенията на Лукчо” – четат децата от 3 „б” клас.

 

 

 

 

 

15:30 ч.

 

НЧ „Железник”

 

"Един час с героите на Чудомир" – четат читалищни членове и ФГ "Огърлица".

 

 

 

 

 

15:30 ч.

 

НЧ „Васил Левски”,

с. Бъдеще

 

Учениците от 3 – 7 клас четат за живота и делото на Васил Левски.

 

 

 

 

 

16:00 ч.

 

Пред книжарница „Хеликон”

 

„Пролетно приключение” от Р. Гюмлиева – щрихи от детски спектакъл на куклено-театралното студио при Детския отдел на библиотека „Родина”.

 

 

 

 

 

16:00 ч.

 

РИМ, антична улица

 

Представяне на старозагорската писателка Бистра Джонсън и романите й „Тракийска принцеса” и „Приказки от бъдещето”.

 

 

 

 

 

17:00 ч.

 

Къща музей „Гео Милев”

 

Представями Ви: Петър Чухов и новата му стихосбирка „Три”.

 

 

 

 

 

17:05 – 17:45 ч.

 

СОУ „Иван Вазов”

 

11 „б” клас чете „Романът на Яворов” от Михаил Кремен.

 

 

 

 

 

18:00 ч.

 

НЧ „Георги Бакалов”

 

„Споделено удоволствие” – читалищни дейци и приятели четат откъси от любими книги.

 

 

 

 

 

18:30 ч.

 

РИМ, антична улица

 

Трубадурски двубой между поетите Мария Донева (със секундант Христо Карастоянов) и Владо Любенов (със секундант Габи Генчева). Автор и водещ: Петър Чухов.

 

 

 

 

 

19:00 ч.

 

НЧ „Съзнание - 1933”,

с. Християново

 

„Душите ни са заедно” – любовната поезия на Лиляна Стефанова четат членовете на читалището и читатели на библиотеката.

 

 

 

 

 

19:00 –

21:30 ч.

 

НЧ „Възраждане – 1927”,

с. Калояновец

 

Самодейци и членове на читалището четат откъси от любими книги.

 

 

 

 

 

21:30 –

23:00 ч.

 

Читалище „Родина”

 

Четат деца и преподаватели от школите по изкуствата, читалищни дейци и приятели.

 

 

 

 

 

От 23:00 ч. на 23 април до 7:30 ч. на 24 април

 

В библиотека „Родина” –

бул. Руски 17

 

Нощен маратон на четенето с участието на поети, писатели, журналисти, издатели, библиотекари, артисти, културни и читалищни дейци, интелектуалци и общественици.

 

 

 

 

 

24 април

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11:00 ч.

 

НЧ "Св. Климент Охридски",

с. Могила

 

Детската певческа група и библиотеката при читалището четат в местния парк: „Райски кът с книгата”.

 

 

 

 

 

Ключови думи:
 

Ще се радваме, ако коментирате и споделите тази статия с приятели и познати в интернет...


Търсенето се извършва в този и в още няколко сайта. Резултатите са от базата данни на Google.bg

Статии с подобно съдържание

Актуални новини

Проекти на ТПП - Стара Загора

Enterprise Europe Network

Европейско сътрудничество за европейски просперитет - обмен на добри практики за развитие на ВЕИ

CHANGE - интелигентно използване на енергията

ECREIN - екоиновации и инвестиции в екологични дейности

Law2B - обучение на мениджъри за участие в бизнес преговори

Фестивал на виното и културното наследство Августиада

ERASMUS за млади предприемачи

 
© 2000 - 2014 | Търговско-промишлена палата - Стара Загора | Собственост, права и условия за ползване | Редактор: ilko gruev